Monthly Archives: decembar, 2017

Честитка

Čestitka

Бесплатна онлајн обука из области математике и програмирања

Министарство просвете, науке и технолошког развоја и „Центар за младе таленте” Нови Сад потписали су Меморандум о сарадњи за организовање бесплатних онлајн обука где се ученицима основних и средњих школа пружа могућност стицања широког знања из области математике и програмирања.

Основе безбедности деце

У оквиру програма Основe безбедности деце ових дана ученицима четвртог и шестог разреда одржана су предавања са темама: Безбедност деце у саобраћају, Полиција у служби грађана и Насиље као негативна друштвена појава. Предавања су одржали припадници МУП-а, а један од предавача је  Јелена Филиповић, која је школски полицајац задужена за нашу школу.

Програм Основе безбедности деце ће се реализовати током целе године и обухвата области: безбедност деце у саобраћају; полиција у служби грађана; насиље као негативна појава; превенција и заштита деце од опојних дрога и алкохола; безбедно коришћење интернета и друштвених мрежа; превенција и заштита деце од трговине људима; заштита од пожара и заштита од техничко-технолошких опасности и природних непогода.

Циљ програма Основe безбедности деце је стицање нових и унапређење постојећих знања, вештина и ставова ради подизања безбедносне културе ученика и да свако дете које прође кроз овај програм буде безбедније и сигурније.

Семинар “Оснаживање наставника за васпитни рад “

У оквиру стручног усавршавања у недељу 10. децембра 2017. одржан је семинар са темом “Оснаживање наставника за васпитни рад“. Семинару је присуствовало тридесетак наставника наше школе, психолог, педагог и библиотекар.

Општи циљ програма је повећање компетенције наставника за превенцију и решавање васпитних проблема у складу са  ЗОСОВ.

Специфични циљеви програма су: повећање знања о Законској  регулативе васпитног рада са ученицима и родитељима; обогаћивање знања наставника о моделима превентивног васпитног рада; развијање вештина потребних за светодавни и инструктивни рад и коришћење језика позитивне дисциплине; познавање како незадовољене потребе ученика утичу на понашање у школи; овладавање вештинама коришћења стратегија у васпитном раду; стицање вештина за партнерску сарадњу са родитељима у решавању проблема и овладавање вештинама решавања васпитних проблема.

Очекивани ефекти примене програма у паркси

Код ученика:

-развијање комуникацијских вештина и коришћења језика позитивне дисциплине;

-стицање вештина ненасилног решавања сукоба;

-развијање толерантности, емпатије, уважавање потреба других;

-повећање осећања сигурности и безбедности у школи

Код родитеља:

-већа сигурност родитеља да је школа безбедно окружење за ученика;

-повећан степен спремности родитеља за сарадњу;

-стицање и развијање социјалних и комуникацијских вештина.

Hour of Code 2017.

download

На позив Mинистарство просвете, науке и технолошког развоја наша школа је и ове  године подржала светску манифестацију под називом „Час програмирања“ (енг. „HourofCode“) која помаже да ученици почну да уче програмирање у децембру месецу сваке године.  Ученицима различитих предзнања, чак и онима који немају никакво предзнање, је на располагању активност једног часа програмирања, кроз коју могу да науче основе програмерског размишљања и да заволе програмирање. Активности и упутства за учење су ученицима и школама доступни и током целе године, па могу наставити да уче програмирање на светском порталу https://hourofcode.com/us и после првог часа одржаног у оквиру активности  „Сат програмирања“.

Компанија Мајкрософт у Србији такође подржава ову активност кроз часове програмирања који организује на више локација и обезбеђивањем материјала за организацију часа о програмирању за Мајнкрафт.

У обележавању манифестације од  8 – 12. децембра  2017. године учествовало је  преко десетак милиона ученика и грађана у преко 180 земаља света. У нашој школи са великим задовољством кодирањем се ових дана бавило око 200 ученика петог, седмог и осмог разреда.За све ученике који су савладали квизове у Сату програмирања омогућена је додела сертификата, као потврда успешности и признање за учешће у догађају.

Грејање на биомасу

Од ове школске године наша школа је прешла на нови систем грејања –  биомасу. Биомаса је чврсто гориво биолошког порекла и спада у обновљиве изворе енергије, а може бити у различитим облицима (дрво, сечка, брикети, пиљевина…).

domar1-767x576

Овакав начин грејања је доста јефтинији, и позитивно утиче на еколошку ситуацију, тако што ће се гасови из котла захваљујући специјалним филтерима  пречишћавати чиме ће се емисија штетних гасова свести на минимум.

Више о овој теми можете прочитати на једном од ваљевских портала на следећем линку: