Правилан начин исхране је важан део здравог стила живота и као такав требало би бити усвојен у млађем животном добу. Адолесценција је период интензивних физичких, емоционалних и социјалних промена. Управо у том животном добу млади се више хране ван куће, најчешће нередовно и сами доносе одлуке о начину исхране.

Многи адолесценти незадовољни су својим изгледом, те је адолесценција уједно период када млади почињу са држањем дијета и прескакањем оброка.

Висок проценат адолесцената, посебно девојака, држи различите дијете већ од ране адолесценције. Као резултат неадекватне исхране у периоду адолесценције може се јавити читав низ проблема, међу којима је и један од најучесталијих поремећаја исхране – анорексија нервоза.

Наша школа учествовала је у истраживачком пројекту ЗЗЈЗ и ДЗ Ваљево под називом  „Анорексија нервоза-граница разума“ који је реализован на нивоу свих основних школа града Ваљева. Руководилац за ОШ“Десанка Максимовић“ била је психолог Данијела Обрадовић.

12. децембра 2019. психолог је организовала приказ резултата поменутог истраживања, као и предавање за родитеље ученика наше школе у циљу унапређења менталног здравља ученике. Присуствовали су родитељи ученика од 5. до 8. разреда, као и Савет родитеља школе. Реализатори су били др Александра Филиповић и нутрициониста дијететичар Снежана Маринковић, Одсек за промоцију здравља ЗЗЈЗ Ваљево и психолог Саветовалишта за младе ДЗ Ваљево Живана Пантић.

1


2


3


4