На овом двочасу, наши петаци су са својом наставницом музичке културе, Миљаном Гајић, на забаван начин, такмичећи се у разним музичким играма поновили градиво научено у петом разреду. Поред градива, вежбали су и другарство, тимски дух, тренирали мождане вијуге, пала је и понека петица, а можда и најважније-сви смо се од срца смејали, уживали и на крају поносно констатовали да смо много тога у овој години научили.
Categotry Archives: Угледни и огледни часови
Угледни час из биологије
Угледни час – Дигитални свет – актив другог разреда
Актив 2.разреда наше школе са учитељицом Зорицом Митрић у одељењу II – 2 извела је угледни час из предмета Дигитални свет. Ово је био не само угледни час већ и приказ пројекта који су стварали претходних недеља у оквиру наставе Српског језика и Ликовне културе. Ученици су прво правили сцене за позоришне луткарске представе које су изабрали по угледу на бајке и приче, потом су израђивали луткице а на часу Дигиталног света су своје представе и лутке оживели. Пошто су већ научили да направе покретне слике на компјутеру у програму Paint, сада су на нов и занимљив начин научили како да направе покретне слике помоћу мобилног телефона. Једни су покретали лутке, други су фотографисали а у наставку можете видети на сликама како је то изгледало а затим и како су од фотографија настали кратки филмићи. Ви сами откријте које су им бајке и приче послужиле као пројекат.
Угледни час из историје
Угледни час – музичка култура и информатика
Ко је био Моцарт? Како се свира његова музика? Како би изгледао његов Инстаграм или интервју са њим? Каквог су укуса Моцарт кугле и како се праве? То и више од тога су о Моцарту сазнали ученици 6/1 на угледном часу „Упознајмо Моцарта“ али и присутни наставници. Час су одржале наставница информатике Ана Вујић и наставница музичке културе Миљана Гајић. Погледајте како је то изгледало…
Светски дан писања писама
Светски дан писања писама обележава се 11. маја.
Некада су писма била једини начин комуницирања између особа које су далеко или оних које су имале било какву препреку за комуникацију „лицем у лице“. Писало се члановима уже и шире породице, великим и малим љубавима, пријатељима, пословним партнерима. Писма су била топла, миришљава, срцепарајућа, уздрхтала, поучна, али и хладна, непријатељска и разочаравајућа. Чекала су се са нестрпљењем. Доносио их је поштар на кућну адресу.
Писма су имала занимљиву садржину. У њима су се могла наћи дубока размишљања о животу, књижевности, филозофији и било којој другој теми. Такође, садржала су најемотивнија признања. У љубавним писмима могу се пронаћи деонице у којима се види интелектуални потенцијал особе која је написала писмо. Искрено, да ли бисте желели да добијате писма из којих ћете нешто научити и у којима ћете интелектуално расти?
Данас су шушкаву хартију, миришљаве странице, грациозне потезе пера и појаву дугоочекиваног поштара заменили рачунари, фонтови, тастатура, екрани и разни светлосни и звучни сигнали. Комуникација се успоставља преко електронске поште и СМС порука. Она је све краћа и штура јер се има све мање времена. У поштанском, невиртуелном, сандучету налазимо само рачуне и пропагандни материјал. Чињеница је да људи данас све ређе пишу писма. Другове из школе и фамилију тражимо преко друштвених мрежа, са родбином смо у контакту преко телефона, а и шта рећи у писму људима које срећемо често?
Ученици наше школе обележили су Светски дан писања писама тако што су направили коверте и једни другима писали разне поруке. Видели су како је изгледало када се погреши у писању и када грешка не може да се исправи једним кликом на тастатури или потезом на екрану. Такође, са великим нестрпљењем су чекали шта ће им написати другови из разреда, а са још већим отварали коверте и читали. Забавили су се и научили нешто ново.
Час биологије уз употребу ИКТ
Наставница биологије, Маја Младеновић, одржала је занимљив час на коме се користе мобилни телефони, активирају и најпасивнији ученици, развија сарадништво и такмичарски дух и учи на занимљив начин. Наиме, систематизација наставне јединице “Одрживи развој“, у одељењу 8-1, реализована је уз употребу дигиталног алата - Kahoot.
Био је ово час након којег су ученици имали само једно питање: “Хоћемо ли и следећи пут играти Kahoot!“.
Часу је присуствовала психолог школе и неколико наставника.
Дигитална биологија – зашто да не! Повремено
Дан планете Земља
Поводом Дана планете Земље, ученици петих разреда учествовали су у едукативним радионицама о значају очувања биодиверзитета и животне средине. У оквиру биолошко-еколошке секције наставница биологије Маја Младеновић је користила материјал са семинара „Да нам клима штима“ који је одржан он-лине 17-18. априла под покровитељством WWF-a Србије (Светског фонда за природу).
Моцарт – чудо од детета
Ученици шестог разреда наше школе су са својом наставницом музичке културе, Миљаном Гајић на занимљив начин обрадили тему „Моцарт – чудо од детета“.
Овај двочас је и комисија конкурса „Дигитални час“ проценила, у конкуренцији од 359 радова, као један од најбољих и наградила другом наградом. Ученици су на забаван начин научили пуно о омиљеном дечијем композитору – Моцарту, а како је то изгледало можете погледати у видеу:
Примена ИКТ у настави физичког и здравственог васпитања
Када се споји неспојиво час физичког васпитања може да изгледа јако интересантан. Наиме, први пут у нашој школи час физичког и здравственог васпитања је одржан у кабинету информатике уз употребу информационо комуникационих технологија.
Наставница Славица Лукић је кроз интерактивни квиз проверавала знање својих ученика из области физичког и здравственог васпитања. Ученици су са рачунара и својих телефона радили тестове које је наставница направила у програму Kahoot који се налази на адреси www.kahoot.it.
Ученици су били јако мотивисани за рад, јер им је физичко и здравствено васпитање приказано на до тада за њих невиђен начин. Наставница је за поменути програм за израду квизова чула путем акредитованих семинара који су обавезни у склопу напредовања у каријери. Научено на семинару наставница је веома успешно искористила у настави.
Часу су присуствовали и наставници који су подједнако уживали као и ученици, и исказали интересовање да ову интересантну идеју спроводу у дело.