Categotry Archives: Стручно усавршавање запослених

Обука за функционално образовање одраслих

by

У нашој школи је 6.7.и 8.децембра одржана обука за 28 наставника који учествују у функционалном образовању одраслих под називом:

„Интегрални програм обуке за
остваривање функционалног  образовања одраслих“.

Модул 1. ОСНОВНЕ АНДРАГОШКЕ ВЕШТИНЕ.

Поред наставника наше школе програм обуке је похађало и осам наставника из других школских управа. У веома конструктивној атмосфери обука је успешно завршена, уз размену искуства са колегама који су дуги низ година у ФООО.
Обуку је водила психолог Марија Црнојевић.

 

Стручно усавршавање запослених

by

Завод за вредновање квалитета образовања и васпитања реализује пројекат „Подршка школи у домену вредновања образовних постигнућа ученика у области читалачке писмености“.
Централна активност пројекта односи се на реализацију семинара под називом „Обука за развој и вредновање читалачке писмености у првом циклусу основне школе“.
За запослене наше Школе који су успешно савладали први део обуке, припрему учесника за рад на радионици преко Мооdle курса 3.11.2023. је реализована завршна радионица „уживо“.
Сертификовани водитељ је била педагошки саветник Санела Крстић, учитељица наше школе.
У сјајном окружењу и пријатној атмосфери учитељи су развијали компетенције за области Наставе и учења и Подршке ученицима!

Школе за 21. век

by

Министарство просвете, науке и технолошког развоја у складу са Меморандумом о  разумевању који је потписан 07.02.2019. године са организацијом British Council, ће током  наредне три године реализовати Програм ,,Школе за 21. век”.

3

Циљ овог Програма је да подржи развој способности критичког мишљења и вештина решавања проблема и програмирања у току редовних и ваннаставних школских активности. Предвиђено је учешће предметних наставника: српског језика и књижевности, енглеског језика, информатике, математике или природних наука, друштвених наука и музичке културе који предају ученицима узраста 10-14 година.

Обука је похађало шест наставника наше школе, а реализована је у  два термина и то :

 22., 23. и 24.10. (Ана Вујић – координатор, Сузана Кезеле Бјеговић и Зоран Вићентијевић)

29., 30. и 31. 10. (Биљана Марковић, Маја Младеновић и Раде Којић )

Активности након обуке

Након иницијалне тродневне обуке, наставници из наше школе ће похађати и један додатни дан обуке за коришћење микробит уређаја о чему ће бити обавештени на самој обуци, а затим ће радити на специфичном пројекту/пројектима уз подршку ментора током фазе имплементације у школама.

4

2

Обука за запослене

by

„ФОРМАТИВНО ОЦЕЊИВАЊЕ И ЊЕГОВА ПРИМЕНА У ДИГИТАЛНОМ ОКРУЖЕЊУ“

– ОБУКА ЗА ЗАПОСЛЕНЕ У ОШ “ДЕСАНКА МАКСИМОВИЋ“ ВАЉЕВО -

2

У нашој школи одржана је обука „Формативно оцењивање и његова примена у дигиталном окружењу“.

Обуку је развио Завод за вредновање квалитета образовања и васпитања (Завод) на чијој се Мудл платформи одвијао онлајн део обуке.

Непосредни део обуке за запослене у школи реализовала је психолог школе Данијела Обрадовић, у три групе учесника, 6.10.2020, 7.10.2020. и 8.10.2020.

Стручни сарадник Данијела Обрадовић, психолог школе, је током маја 2020. похађала обуку за водитеље.

Имајући у виду да је вредновање ученичих постигнућа у нашој школи приоритетно подручје развоја и да настава на даљину захтева различите начине вредновања и иновације у подручју оцењивања, значај ове теме је велики и због тога су сви учитељи и наставници, директор и стручни сарадници похађали ову обуку.

Општи циљ обуке: оснаживање наставника за формативно оцењивање ученика у ситуацијама учења на даљину.

Специфични циљеви обуке: пружање подршке наставницима за коришћење разних дигиталних алата, техника и материјала, као и прикупљање и ширење информација о инспиративним праксама формативног оцењивања кроз остваривање сарадње и размене мишљења у заједници практичара.

Приоритетна област П1- унапређивање дигиталних компетенција ученика и наставника и употребу ИКТ-а у реализацији ОВ процеса.

Компетенције: К2 – за наставу и учење, К3 – за подршку развоју личности детета и ученика и К4 – за комуникацију и сарадњу.

Обука се састојала из три дела:

1. Онлајн обука на Мудл платформи Завода

2. Непосредан рад са запосленима у школи

3. Завршетак обуке: завршни тест и евалуациони лист о обуци на Мудл платформи Завода.

Учесници који су учествовали у сва три дела обуку добијају сертификат од стране Завода у износу од 12 сати стручног усавршавања.

 slika1

Интерактивна табла и развој дигиталних вештина

by

У суботу 22. децембра 2018. у нашој школи је реализован једнодневни семинар за наставнике на тему ИНТЕРАКТИВНА ТАБЛА И РАЗВОЈ ДИГИТАЛНИХ ВЕШТИНА.

Циљеви семинара су :

  • иновирање и осавремењивање наставе уз употребу интерактивне табле;
  • јачање дигиталних компетенција наставника и ученика за подешавање и употребу интерактивне табле као и одговарајућег софтвера;
  • упознавање наставника са могућностима индивидуализације и диференцијације наставе применом различитих метода и облика рада уз примену  интерактивне табле;
  • мотивација наставника за коришћење савремених образовних технологија у настави.

Семинар је реализован у пријатној и радној атмосфери. Наша школа поседује интерактивну таблу тако да ће  нова знања која су понета са ове обуке моћи и да се примене.

Електронски дневник

by

У уторак 27. новембра у школи је одржана стручна презентација “Електронски дневник и рад у електронском дневнику“. Представљање електронског дневника реализовале су координатори есДневника, Марина Кривошија и Снежана Јовановић. Стручној презентацији су прсуствовали директор школе, стручни сарадници, библиотекар и наставници разредне и предметне наставе. Искуство са коришћењем есДневника поред координатора има и пет наставника који су радно ангажовани у школама у којима се есДневник користи од почетка ове школске године.

 

Обука наставника за решавање дисциплинских проблема у настави

by

У оквиру стручног усавршавања у суботу 13. јануара и недељу 14.јануара2018. године, одржан је семинар са темом Обука наставника за решавање дисциплинских проблема у настави“. Семинару је присуствовало тридесетак наставника наше школе, психолог, педагог и библиотекар.

Општи циљ програма је повећање компетенције наставника за превенцију и решавање  дисциплинских проблема у настави у складу са  ЗОСОВ.

Специфични циљеви програма су: Дефинисање дисциплинског проблема; Разликовати дисциплинске од других (развојних, мотивационих) проблема; Упознавање са врстама невербалних интервенција и начин њихове примене; Овладавање вербалним интервенцијама и начин њихове примене; Упознавање суштине, врста и начина примене логичке последице; Освестити значај адекватног руковођења одељењем као начина предупређивања и решавања дисциплинских проблема у настави; Разумевање и схватање значаја превентивног деловања, као и упознавање начина којима се може предупредити појава многих дисциплинских проблема; Упознавање са техникама посматрања и евидентирања промена у понашању ученика; Решавање практичних примера дисциплинских проблема из праксе учесника семинара.

Тема програма:Дефинисање дисциплинског проблема; Различита реаговања на исти дисциплински проблем; Теоретска обрада теме, руковођење одељењем; Типична ометања наставе, невербалне интервенције; Вербалне интервенције; Логичка последица; Превенција дисциплинских проблема; Посматрање и бележење промена у понашању ученика.

Оснаживање наставника за васпитни рад

by

У оквиру стручног усавршавања у недељу 10. децембра 2017. одржан је семинар са темом “Оснаживање наставника за васпитни рад“. Семинару је присуствовало тридесетак наставника наше школе, психолог, педагог и библиотекар.

Општи циљ програма је повећање компетенције наставника за превенцију и решавање васпитних проблема у складу са  ЗОСОВ.

Специфични циљеви програма су: повећање знања о Законској  регулативе васпитног рада са ученицима и родитељима; обогаћивање знања наставника о моделима превентивног васпитног рада; развијање вештина потребних за светодавни и инструктивни рад и коришћење језика позитивне дисциплине; познавање како незадовољене потребе ученика утичу на понашање у школи; овладавање вештинама коришћења стратегија у васпитном раду; стицање вештина за партнерску сарадњу са родитељима у решавању проблема и овладавање вештинама решавања васпитних проблема.

Очекивани ефекти примене програма у паркси

Код ученика:

-развијање комуникацијских вештина и коришћења језика позитивне дисциплине;

-стицање вештина ненасилног решавања сукоба;

-развијање толерантности, емпатије, уважавање потреба других;

-повећање осећања сигурности и безбедности у школи

Код родитеља:

-већа сигурност родитеља да је школа безбедно окружење за ученика;

-повећан степен спремности родитеља за сарадњу;

-стицање и развијање социјалних и комуникацијских вештина.

 

Семинар „Ефикасно дисциплиновање-приступи и технике“

by

У ОШ“Десанка Максимовић“ Ваљево 12. децембра одржан је семинар кат. бр. 35 „Ефикасно дисциплиновање-приступи и технике“ аутора психолога Невене Ловринчевић.

Општи циљ семинара јесте развој и оснаживање компетенција за подршку развоју личности ученика у правцу усвајања ефикасних и ненасилних приступа и техника дисциплиновања у циљу стварања бољих и подстицајнијих услова за развој детета.

Теме које су обаређене на семинару су следеће: значај дисциплиновања за развој детета и функционисање групе; неефикасни и (или) штетни приступи и технике дисциплиновања; ефикасни и ненасилни приступи и технике дисциплиновања.

Теме су обрађене углавном кроз пленарни облик рада, уз неколико кратких вежбица за учеснике.

Присуствовало је 33 наставника наше школе, а семинар је протекао у пријатној, радној атмосфери.

Национални семинар у оквиру e-PACT пројекта

by

logo

У организацији УДИ-Euroclio и Едукације за 21. век одржан је Национални семинар у оквиру e-PACTпројекта (29. и 30. октобра 2016.) у хотелу Парк у Београду. Пројекат ePACT заједнички реализују европско удружење историчара EUROCLIO и Центар за демократију и помирење Југоисточне Европе CDRSEE. Општи циљ пројекта је да допринесе одржавању процеса демократизације и јачања осетљивости на сукобе у земљама Западног Балкана путем реформи у школском систему које ће се одразити на демократизацију образовања. Пројекат се фокусира на развој и примену нових дидактичких модела у настави историје у земљама Западног Балкана. Циљ семинара је унапређење наставе историје у основним и средњим школама у Републици Србији, ради квалитативних промена у приступу настави историје. Пројекат настоји да окупи образовне власти и цивилно друштво да заједнички реформишу образовање и школе.

Из наше школе семинару је присуствовао наставник историје, Раде Којић.

1 2